Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja

Weekend pod znakiem biało- czerwonej

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, obchodzone 2 maja, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.To jedno z najmłodszych świąt państwowych– zostało ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, jest to jednocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Biało-czerwone barwy pochodzą
z herbu o nazwie Orzeł Biały, który funkcjonuje od 1295 roku. To jest biel orła i czerwień tarczy herbowej.

Kolejnym ważnym świętem obchodzonym w czasie weekendu, zgodnie z reżimem przepisów na czas pandemii, jest Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 229 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. 

 

Data dodania: 2020-04-30 20:24:36
Data edycji: 2020-04-30 20:34:45
Ilość wyświetleń: 568

Dzieje chemii i przemysłu chemicznego biegną dalej naprzód! W tej dziedzinie nie ma ani stacji końcowej, ani stanu nasycenia, ani skrzepnięcia fali wielkiej ewolucji.

Eugeniusz Kwiatkowski

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej